Android’li Cihazlarda Güncelleme Problemleri Devam Ediyor

Android’li Cihazlarda Güncelleme Problemleri Devam Ediyor


Hollandalı tüketici dernekleri yaptığı açıklamada Android telefon üreticilerinin piyasadaki cihazlar için daha uzun süreli yazılım güncelleme desteği sunmaları gerektiğini söyledi.Son iki yılda test edilen 171 cihazın yüzde 84’ünün Android 5.0 güncellemesi almadığını ve bu cihazların neredeyse yarısının çeşitli güvenlik açıkları olduğu bilinen Android 4.3 ve daha eski versiyonları çalıştırdığı görülüyor.

 

Tüketicilerin daha güvenilir cihazlar kullanma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Buna göre üreticiler cihazlarını piyasaya sürdükten sonra en az iki yıl daha güncelleme desteği sağlamalılar. Android telefon üreticileri arasında da bu konuda büyük farklar olduğu belirtiliyor, test edilen 23 adet Huawei cihazın yarısından fazlasının Android 4.3 ve daha düşük versiyon kullandığını, geri kalanlarının ise Android 4.4 çalıştırdığı görüldü. Öte yandan yapılan diğer bir testte 8 adet Motorola akıllı telefonun 5 tanesinin Android 5.0 veya 5.1 ile çalıştığı görüldü.

 

Ayrıca son yazılım güncellemelerinin cihazların yaşına bağlı olarak yapılmadığını söyledi. Burada HTC örneği verilebilir, iki yıl önce üretilmiş HTC One için Android 5.0 güncellemesi geldiğini fakat daha yeni bir ürün olan HTC One Mini 2 için henüz bir güncelleme sunulmadığı görülüyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle