Güney İtalya’nın İncisi: Puglia


 

İtalya’da tatil kavramı her zaman Roma, Venedik ya da Floransa gibi dünya çapında tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü şehirlerle birlikte anılır. Deniz tutkunlarının aklını başından alabilecek sayısız ayrıntıya sahip olan Puglia bölgesi, sadece ‘deniz-güneş-kum’ üçgenini değil aynı zamanda tadına doyulmaz bir mutfağı da temsil ediyor. Zira İtalya’da zeytinyağı üretiminin de çok büyük bir bölümü Puglia’da gerçekleşiyor.

 

Puglia bölgesi 2014’te Lonely Planet tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgeler arasında gösterildi. 800 kilometre boyunca uzanan çarpıcı bir sahil şeridine sahip olan Puglia, Güney İtalya’nın yıldızını son yıllarda en çok parlatan bölge olarak dikkatleri çekiyor. Puglia’da alabildiğine uzanan zeytinlikler ve şarap bağlarına birbirinden keyifli limanlar ve deniz fenerleri uzaktan göz kırpıyor. Kristal berraklığındaki deniz, bembeyaz ipeksi kumlarla çevrelenmiş. Hipnotize edici bu manzara rüzgar sörfü başta olmak üzere çok sayıda su sporu tutkununu da Puglia’ya çekiyor. Su sporları dışında, bisiklet, treking ve golf meraklıları için de sayısız seçenek mevcut.

 

Bölgede toplam 60 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Bölgenin öne çıkan zeytinyağları ise Dauno, Terra di Bari, Terre Tarentine, Collina di Brindisi ve Terra D’Otranto. Ulaşımın son derece kolaylaştığı Bari, aralarında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan Alberobello, eşsiz manzarasıyla Polignano A Mare ve artık neredeyse kimi Ferzan Özpetek filmleriyle özdeşleşmiş olan Lecce gibi muhteşem cevherleri sınırları içinde barındırıyor. UNESCO, Alberobello dışında Castel del Monte ve Lombard Sanctuary of Monte Sant’Angelo’yu da listesine eklemiş durumda. Bölge kendine özgü Bionde portakalları ve Femminello limonlarıyla ünlü.

 

Adriyatik ve İyonya denizlerinin ortasına konumlanan Puglia, Roma ve Yunan periyodlarından günümüze miras kalmış arkeolojik şaheserlerden Barok dönem eserlerine kadar çok sayıda tarihi eseri de sınırları içinde barındırıyor. Gargano ve Alta Murgia milli parkları da bölgenin kuşkusuz en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer alıyor. Puglia bölgesinin turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri de mimarisiyle dikkat çeken Alberobello. Bu bölgede bulunan taş evlerin tarihi 18. yüzyıla dayanıyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle