Lexus Kaykayı Uçurdu!


Japon otomotiv devi Toyota’nın lüks arabası olan Lexus, Yaz başında ilk kez duyurduğu uçan kaykayın görüntülerini Amazing in Motion üzerinden yayınladı. Kaykay sadece özel olarak inşaa edilen alanda çalışabiliyor.

Lexus, ‘Amazing in Motion’ video serisinde üzerinde çalıştığı yeni teknolojik ürünleri tanıtmaya devam ediyor. ‘Geleceğe Dönüş’ filmiyle akıllarda yer edinen uçan kaykayı yapan Lexus, görüntüleri internet üzerinden tüm dünyayla paylaştı paylaştı. Firmanın, kaykayın havada kalabilmesi için İspanya’nın Borcelona kentinde altı manyetik raylarla döşenen özel bir park alanı inşaa ettiği belirtiliyor. Her ne kadar şimdilik uçan kaykay bu özel alanda çalışabilse de bir buçuk yıl üzerinde çalışılan proje, gelecek adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Şirketin internet sitesine göre, ‘uçan kaykay’ sıvı azot, soğutmalı süper iletkenler ve mıknatıs kullanılarak yapılmış. ‘Uçan kaykay’ın bir Japon demiryolu şirketinin geçtiğimiz yıl ‘havada yükselebilen tren’ için kullandığı teknoloji ile yapıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl, Toyota yetkilileri uçan araba üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Uçan araba projesinde, araç yola değmeden (sürtünmeden) ve herhangi bir dirençle karşılaşmadan yol alması bekleniyor. Japonların yeni teknoloji ürünleri, 30 yıl önce gösterime giren ‘Geleceğe Dönüş’ filmindeki uçan araba ile kaykayı akıllara getiriyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle