Mersinde ki Antik Kentin Caddeleri Yeniden Canlanıyor

Mersinde ki Antik Kentin Caddeleri Yeniden Canlanıyor


Milattan önce 1. ve milattan sonra 1. yüzyıllarda aktif bir liman olduğu ortaya çıkan Mersin’deki Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde gelecek hafta başlayacak kazıda, Roma dönemine ait sütunlu caddenin devamının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Geçen yıl yapılan ve 37 gün süren kazıda, antik kentin, milattan önce 1. ve milattan sonra 1. yüzyıllarda çok aktif bir liman olduğunun ortaya çıkarıldı. 2013’deki çalışmada da sütunlu cadde ve Roma dükkanlarının mimari bütünlük içerisinde açığa çıktı. Aralarında arkeolog, mimar ve öğrencilerin de olduğu 80 kişilik ekiple gelecek hafta kazılara başlayacaklarını, çalışmaların yaklaşık 2 ay süreceği tahmin ediliyor. Kazılarda, sütunlu cadde bölgesi ve Roma dükkanlarındaki restorasyonlara yoğunlaşan ekibin çoğunluğuyla sütunlu caddede çalışması öngörülüyor. Kazı Ekibinin amacı sütunlu caddenin restore edilen kısmının devamını getirebilmek. Yeni açılan alanlarda da restorasyon yapılabilir mi ve buralarda proje üretilir mi değerlendirilmesi yapılacak.

Sıcak yaz aylarında en çok olması istenen güzel bir tatil ve dinlenme https://buypasa.com adresinden tatil mekanlarını ve tatil turlarını uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile bulabilirsiniz. Visa, Mastercard taksit seçenekleri ve dilerseniz tahsilat sistemi içinde EFT, havale ve kapıda ödeme seçenekleriyle beraber en uygun fiyatlı ürünler sizleri bekliyor. Ayrıca yüzlerce ücretsiz sanal markette en uygun fiyatlı ürünü bulabileceğiniz Buypasa.com adresini ziyaret edebilir. Dilerseniz online mağaza açmak için ücretsiz üye olabilirsiniz.

 

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle