New Horizons, Plüton Yolunda Devam Ediyor

New Horizons, Plüton Yolunda Devam Ediyor


 

NASA’nın Plüton’u araştırması için 2006’da uzaya ateşlediği “New Horizons” uzay aracının teknik aksaklıkların giderilmesinin ardından yeniden Plüton rotasına girdiği açıklandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, “New Horizons” uzay aracının yeniden sorunsuz bir şekilde Plüton yolunda olduğunu açıkladı. Yaşanan bir takım teknik aksaklıklar nedeniyle hafta sonunda uzay aracı ile bağlantı kesilmiş ve araç güvenlik moduna geçmişti. NASA sorunların hızlı bir şekilde çözüleceği açıklamasını yapmıştı. NASA’dan bugün yapılan açıklamada, New Horizons’un yeniden veri aktarmaya başladığı belirtildi ve “Uçuş başladı” denildi. New Horizons’un dokuz yıllık yolculuğun ardından gelecek salı günü Plüton’un sistemine girmesi ve gezegeni farklı bilimsel araçlarla incelemesi bekleniyor. Gezegene uzaklığı 12 bin km.’nin de altına düşecek olan New Horizons, Güneş Sistemi’nin ucundaki cüce gezegene Dünya’dan gönderilen ilk uzay aracı.

Plüton sistemine ulaşmak için 9 yıldır uzay yolculuğu yapan ve Dünya’dan 4,8 milyar kilometre ötede bulunan New Horizons, 14 Temmuz’da bir ilke imza atarak cüce gezegeni ve bilinen beş uydusunu sadece binlerce kilometre öteden görüntüleyecek. Astronomi tarihinde bir ilk olacak gelişme sayesinde Güneş Sistemi’nin ucundaki son büyük gök cismi de net bir şekilde gözlemlemiş olacak. Plüton’a süren uzun yolculuğunun büyük kısmını ‘kış uykusunda’ geçiren New Horizons, Ocak ayında Dünya’dan gönderilen sinyalle uyandırılmıştı. Mevcut mesafede, Dünya’dan uzay aracına gönderilen bir radyo sinyalinin New Horizons’a ulaşması ve geri dönmesi 9 saat sürüyor.

NASA, Plüton’la aradaki mesafenin azalması üzerine New Horizons’ın kumanda prosedürünün gözden geçirildiğini ve fark edilmesi zor olan yazılım hatasının da bu şekilde tespit edildiğini belirtti.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle