Yaz Geldi Sıcaklar Arttı! Peki Cihazlarınız Ne Durumda?

Yaz Geldi Sıcaklar Arttı! Peki Cihazlarınız Ne Durumda?


 

Sıcakların artığı şu günlerde kullandığımız cihazlarında ısılarında ciddi artış yaşanıyor ve beraberinde cihazlarımızda çeşitli problemler oluşuyor. Bu sebepten telefonunuzu, tabletinizi, PC’nizi ve diğer cihazlarınızı, yaz aylarının sıcağından nasıl koruyabiliriz sorusu akla geliyor.

 

Yazın sıcakları, sizi sıkabildiği kadar, dikkat etmezseniz cihazlarınıza da zarar verebilir. Akan, alev alan ve patlayan lityum-iyon pillerle ilgili korkunç hikayeler ilk akla gelenler. Ancak bu tür olaylar, genellikle ucuz pillerde meydana gelir. Normal pillerde patlama gibi durumları engelleyecek birçok güvenlik mekanizması bulunmaktadır. Piller için en uygun sıcaklık, genellikle oda sıcaklığıdır. 35 – 45 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda pil, daha iyi performans gösterebilse de içerisindeki bileşenler, daha çabuk oksitlenecektir. Yapılan testler, 25 derecede saklanan pillerin ömrünün 50 derecede saklananlara göre 6 kat daha uzun olduğunu gösteriyor. PC’nizin aşırı ısınması, işlemci ve GPU’nun yapacağı yanlış hesaplamaların sayısını artıracaktır. Bu durumda grafiksel hatalarla, tepki süresinin uzamasıyla ve daha kötüsü kilitlenmelerle karşılaşabilirsiniz. En kötü durumda PC’nizin bileşenleri erimeye başlayabilir.

 

PC’nizin kasasının güneş görmediğinden ve kasanın içerisinde havanın dolaşabileceği boş alanın bulunduğundan emin olun. Sabit disk gibi sıcak bileşenlerin birbirine çok yakın olmamasına dikkat edin. Son olarak fanların sıcak havayı dışarı atabilecek kadar güçlü olması gerekiyor. Mobil cihazların hasar görmeye en açık bileşenleri, pilleri. Araştırmalar, yüksek sıcaklıkların cihazların plastik kısımlarında kalıcı hasar yol açabileceğini söylüyor. Metal kasalı cihazlar ise sıcağa karşı daha dayanıklılar. Ekranlar da sıcaklığa karşı oldukça duyarlılar ve sıcak yüzünden kalıcı hasar görebiliyorlar. Bu durumda ekran, eskisinden karanlık görünmeye başlayabiliyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle